29 вересня у межах ІХ Екуменічного соціального тижня львів'яни та гості міста здійснили поїздку в центри допомоги вимушеним переселенцям. Близько тридцяти зацікавлених мали змогу  відвідати  соціальне підприємство “Рукомисли”, а опісля - офіс громадської організації “Крим SOS”.

 

У соціальному підприємстві «Рукомисли», одразу ж після знайомства,   працівники роздали всім учасникам по шматочку яскравої вовни і  запропонували всім опанувати техніку валяння іграшок із вовни: “ До нас приїжджають люди, які потрапляли в дуже складні життєві ситуації, і саме завдяки цій роботі їм стало легше адаптовуватись  у нашому суспільстві. Вони змогли подружитися, знайти нове своє захоплення, яке згодом стало їхньою основною роботою”, - ділиться переселенка Наталя. Наталка Мякушко, керівник соціального підприємства “Рукомисли”,   розповідає, що існує дві майстерні. В одній вони приводять  курси і    майстер-класи із техніки валяння із вовни і розпису по тканині, а в іншій - виготовляють вироби з дерева. 

«Ми працюємо з людьми, які зараз перебувають у кризовій життєвій ситуації. Рік тому ми розпочинали цей проект і так склалося, що більшість наших новачків були   переселенцями. Вони залишилися з нами», - підкреслює директор  підприємства.  «Минув рік, і наші результати непогані: троє працюють не на повну зайнятість, а двоє —  офіційно працевлаштовані. Основна  мета наших курсів - за допомогою набутих навичок людина змогла собі заробити гроші на проживання. Тому що “хенд-мейд” зараз дуже популярний, як і валяні вироби. Також важливим був ще той фактор, аби люди залишалися працювати на нашому підприємстві.  Ми продаємо ці вироби і таким чином — виплачуємо їм заробітню платню», - Каже Наталка Мякушко.  

Наступна зупинка – ГО «Крим SOS».  Представники організації розповіли про важливість подібних центрів допомоги вимушеним переселенцям та ознайомили з проектами, над якими зараз працює ця організація.

Халіл Халілов з “Крим SOS” розповідає, що зараз ця організація найбільше  займається грантовими проектами. «У нас є програма, яка підтримує різні соціальні ініціативи переселенців. За минулий рік ми реалізували 24 проекти. Найкращими проекти були ті, які пов'язані з культурою. Я думаю, культура — це найбільш правильний шлях до інтеграції». 

Заступник директора ГО “Крим SOS” Юрій Шивала розповів, що організація допомагає не лише внутрішньо переміщеним особам з Криму, а й з  тимчасово окупованих територій: з Луганської та Донецької областей. «Ми надаємо їм юридичну, грантову підтримку. Даємо змогу внутрішньо переміщеним особам відкривати свої проекти, допомагаємо їм фінансово. Також ми долучаємось до багатьох фестивалів,  запрошуємо видатних українських особистостей. Зокрема у нас була зустріч з Джамалою, одразу ж після перемоги на Євробаченні. Під час цієї зустрічі зібралися львів'яни та переселенці», - розповідає Юрій.  На його думку, такий захід, як “Екуменічний соціальний тиждень”, є дуже потрібним в наш час. «Людям, які працюють з переселенцями, цей Форум  дає змогу познайомитися один з одним і спільно вирішувати ті проблеми, які у нас залишилися. І звичайно, об'єднуватися. Тільки разом ми можемо   протистояти проблемам окупації Криму і Донбасу,  підтримувати всіх тих, хто втратив своїх батьків, рідних, свій будинок”, - ділиться заступник директора ГО “Крим SOS” Юрій Шивала.Анна Голішевська, прес-центр ІХ Екуменічного соціального тижня

Фото автора