Ніна Гайдук, заступник директора Інституту гуманітарних і соціальних наук, завідувач секції соціальної роботи кафедри соціології та соціальної роботи НУ «Львівська Політехніка» презентувала програму професійної підготовки фахівців соціальної роботи НУ «Львівська Політехніка»
Sports Shoes | Nike Shoes
- Система професійної підготовки соціальних працівників «університет-громада» є однією з двох програм, які реалізує кафедра Соціології та соціальної роботи НУ «Львівська Політехніка». Кафедра була створена 2001 року, проте перший прийом студентів на спеціальність «соціальна робота» був здійснений 1999 року. Тобто цього року сповнюється 10 років від моменту початку підготовки соціальних працівників в нашому університеті. Спочатку у «Львівській Політехніці» виконувались такі невеличкі пілотні проекти, зокрема з канадськими волонтерами протягом п’яти років. Від тоді ми працюємо у рамках міжнародного канадсько-українського мегапроекту «Реформування соціальних служб», - розповідає Ніна Гайдук. – Також в цей період у нас була створена перша в Україні студентська соціальна служба на волонтерських засадах. Ніхто інший з навчальних закладів таким питанням не займався. Спершу ми відвідали більшість організацій, які існують. І був зроблений висновок, що організації є, послуги надаються, але не на професійному рівні. Часто це є аматори, які не мають жодного уявлення про те, як потрібно надавати соціальні послуги. Тобто, була виявлена потреба у професійній підготовці фахівців у галузі соціальної роботи. А напередодні першого зарахування студентів на перший курс у нас була проведена міжнародна конференція, на яку зібрались професіонали у галузі соціальної роботи. Вона відбулася у червні 1999 року, там були представники з Польщі, Росії, Молдови, Канади. І тоді ми вголос сказали, що така потреба існує».
За словами Ніни Гайдук, програма профпідготовки соціальних працівників «Львівської Політехніки» готує фахівців у галузі соціальної роботи на всіх рівнях: бакалавр, спеціаліст, магістр. Студенти, слухаючи теоретичні дисципліни одночасно проходять практику в закладах соціальної служби, привносять знання там, де їх нема і набувають досвіду, працюючи як волонтери. А також розвивається програма обміну студентами між НУ «Львівська Політехніка» та Манітобським університетом.
Попри чималі досягнення протягом 10 років у соціальній роботі Ніна Гайдук відзначає низку проблем. Дуже довго питання соціальної підготовки саме соціальних працівників гальмувалось на рівні загальнонаціональному, в тому сенсі, що соціальна робота визначалась, як спеціальність інших професій, наприклад, соціології. Не було можливості готувати фахівців високого рівня кваліфікації саме соціальної роботи, проводити дослідження, відкривати аспірантуру. Сьогодні навіть не існує спеціалізованої вченої ради із підготовки в галузі соціальної роботи. Немає у нас ще кандидатів соціальних наук у галузі соціальної роботи, не кажучи вже про докторів. Десь було гальмування на державному рівні, але усвідомлення потреби фахівців на всіх висококваліфікаційних рівнях прийшло в Україну і це логічно. На сьогоднішній день внесено зміну у класифікатор професій, і ми вперше маємо соціальну роботу як окремий напрям на рівні соціології, психології та ін., бо у 2006 році її взагалі викреслили з класифікатора і завдяки потужному спротиву української громади цю ситуацію вдалось змінити. Навіть виокремилась окрема галузь - соціальне забезпечення.
Відомо, що працювати у сфері соціальної роботи нелегко. Як вважає Ніна Гайдук основна мотивація того, чому приходять у цю професію – духовні цінності. Фах «соціальна робота» тим і відрізняється, що ґрунтується не лише не знаннях і вміннях, досвіді, але передусім на релігійних цінностях і ставленні до людей, у служінні іншій особі. Ставлення до людей з особливими потребами, людей з неповносправністю потребує сумлінної праці. А ставлення суспільства могло б покращитись, якби люди спирались на природні соціальні механізми, які історично закладені в менталітеті українців. «У нас дуже міцні релігійні традиції, дуже міцні традиції родинної підтримки, наша українська родина здатна зробити все для дітей, для людей старшого віку Це величезний ресурс. Чому не враховувати те, що природно нам? Я би спиралась на це, як на нашу сильну сторону. Тому великим поступом у цьому є співпраця між «Львівською Політехнікою» та Інститутом Екуменічних Студій Українського Католицького Університету та створення спільної нової навчальної програми «Медико-психологічний та соціальний супровід людей з особливими потребами», - вважає завідувач секції соціології та соціальної роботи НУ «Львівська Політехніка». – Ця співпраця дозволить «Політехніці» підсилити складову духовний вартостей, визнання унікальності кожної людини. Є потреба повернутись до того, що було у нашій культурі, і спиратись при цьому на біблійні цінності. Ми готові ділитись тим, що вже напрацьовано за 10 років – це і література різними мовами, якої нема в Україні, досвід викладання. А ось питання цінностей буде реалізовуватись повною мірою в такому тісному контакті співпраці між Українським Католицьким Університетом, бо наголошуватиме на тому що є цінність і вартість кожної людини».
- Я думаю, що це так і мало би бути, щоб та програма, яка готує соціальних працівників в «Політехніці», об’єднала зусилля з Українським Католицьким Університетом. І це абсолютно природний хід подій. Це буде досвід попередніх поколінь, помножений на бачення того, як має розвиватись ця професія та соціальна освіта у подальшому, - додає Ніна Гайдук.
Олеся Стогній