Під такою назвою 8 жовтня у рамках 2 –го ЕСТ відбулася презентація Міжнародної міжуніверситетської навчальної програми «Медико-психологічний і соціальний супровід осіб з особливими потребами». Ця програма створена на базі програми Міжнародної Федерації «Лярш», яка успішно реалізовується у Франції впродовж 10-ти років, однак адаптована до українського контексту. Як сказала заступник директора Інституту Екуменічних Студій Ірина Роговська, «робота над створенням програми розпочалася у листопаді 2008 року, коли був організований перший семінар, і у якому взяла участь Мішель Дормаль, представник Міжнародної Федерації «Лярш».

Nike Sneakers | Nike Shoes

Мішель Дормаль є відповідальною за навчальну програму супроводу осіб з особливими потребами у Франції та має чималий досвід творення таких програм, яким вона й поділилась з українськими фахівцями».

- ІЕС звернувся із пропозицією співпраці до НУ «Львівська Політехніка», і зокрема до викладачів кафедри соціології і соціальної роботи, які радо відгукнулись на нашу пропозицію. До участі у семінарі ми запросили також і фахівців соціальної сфери - фахівців Навчально-реабілітаційного центру «Джерело», асистентів майстерень «Ляршу», «Віри і світла», «Емаусу», психологів, медиків, батьків дітей з особливими потребами, - додає Ірина Роговська. - Ми намагались залучити широке коло фахівців, аби мати різнобічне бачення потреб українського суспільства у соціальній сфері. За її словами, саме питанню визначення потреб був присвячений перший семінар. Робота спершу велася у малих групах, а потім було загальне обговорення. У подібний спосіб проводилися наступні семінари, на яких визначалися компетенції, яких повинні набути студенти програми, і сама структура програми.

Завідувач секції соціальної роботи кафедри соціології та соціальної роботи НУ «Львівська Політехніка» Ніна Гайдук вважає, що програма «Медико-психологічний та соціальний супровід осіб з особливими потребами» дозволить ознайомитись з передовими європейським досвідом і бачення здоров’я як цілісного поняття, яке включає себе не тільки медичні чинники. «Це біопсихосоціальна модель здоров’я, що дозволяє сприймати благополуччя людини в цілісній картині, не лише з питань захворювання, але із задоволення соціальних потреб – навчання, освіта, оточення. Тому це чудова програма, яка дозволить наголосити на тому, що ще залишилось не доопрацьоване і підняти ці питання на новий рівень», - додала Ніна Гайдук.

Особливістю цієї програми є міждисциплінарний підхід до розгляду того чи іншого питання. Тобто, кожна із шести сфер навчання програми включатиме медичні, психологічні, педагогічні, соціальні, юридичні аспекти. Важливою компонентою є практика. Крім того організовуватимуться тематичні зустрічі із спільнотами «Лярш-Ковчег», батьками дітей з особливими потребами. До читання гостинних лекцій запрошуватимуться іноземні фахівці.

Заступник директора ІЕС Ірина Роговська зазначає, що особливий наголос робитиметься на цінності кожної людської особи і особи з особливими потребами зокрема. Праця у соціальній сфері є певним служінням, а тому людина мала б відчути поклик до цієї професії. При вступі, під час співбесіди комісія намагатиметься відчути особу, зрозуміти, чи справді вона готова слідувати духу програми.

Програма відкрита для студентів Магістерської програми екуменічних наук, студентів спеціалізації «Соціальна робота» Національного університету «Львівська Політехніка», фахівців різних соціальних організацій, волонтерів соціальної сфери, а також фахівців інших сфер. До прикладу, якщо людина має технічну освіту, але відчуває потребу допомагати людям, відчуває поклик служіння, то ця програма чекає на неї.

Оксана Винярська, педагогічний директор цієї програми та фахівець Навчально-реабілітаційного центру «Джерело» наголосила, що найголовнішим у цій програмі є те, що ставиться акцент на людину, на нове бачення людської особи. «Супровід – це не є тягнення за собою, а це означає дати тій особі вибір – як вона хоче жити, - стверджує Оксана Винярська. - Наша концепція має бути від неповноцінності до неповносправності, неповного вміння. Бо неповносправності є у кожного з нас і вони нас єднають. А цінність є одна – людська особа».

Олеся Стогній