«Бути відповідальним християнином означає не лише декларувати свою належність до християнства, але й на практиці доводити це» – Марія Кандиба

Екуменічний соціальний тиждень – форум, який щороку збирає експертів з України та з-за кордону для обговорення актуальних проблем суспільства, передовсім важливих для України. З 29 вересня по 4 жовтня триватиме уже сьомий ЕСТ. Цього року організатори вирішили порушити дещо особистісне питання, від якого однак залежить розвиток усього суспільства загалом, – це питання відповідальності. Про особливості Форуму, актуальність теми та молодіжне спрямування VII ЕСТу розповіла координатор проекту Марія Кандиба.

Nike air jordan Sneakers | Sneakers - ΦΘΗΝΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ 2020

 

– Цьогорічна тема ЕСТ «Відповідальність християнина у сучасному суспільстві». Розкажіть більше про концепцію теми та її вибір?

Щороку ми обираємо та затверджуємо тему Форуму на засіданні Експертної ради ЕСТ, до якої входять представники Львівської міської та обласної рад, Львівської обласної державної адміністрації, Національного університету «Львівська політехніка», Українського католицького університету та Інституту екуменічних студій. Звичайно, дискутуючи цьогоріч на засіданні щодо вибору тематики, ми обговорювали феномен Майдану для сучасної України, виклики та можливі наслідки Революції гідності. Проте, навіть не уявляючи тоді наскільки стрімко розвиватимуться події, ми зійшлись на думці, що джерелом поступу нашого суспільства була і є кожна Людина – активна, мисляча, духовно багата, яка відчуває відповідальність за соціально-політичний та економічний розвиток країни, за збереження духовної культури народу. Саме народження нових лідерів, висока самоорганізація та самосвідомість громадськості і є каталізатором перетворень у суспільстві, та, зрештою, рушійною силою у боротьбі за збереження незалежності нашої держави, яка зараз перебуває у стані неоголошеної війни. Тому ми зосередили увагу під час VII Екуменічного соціального тижня на тему відповідальності християнина, зокрема, як особистість може і має впливати на творення високодуховного незалежного громадянського суспільства.

– Що, на Вашу думку, означає бути відповідальним християнином?

По-перше, бути відповідальним християнином означає не лише декларувати свою належність до християнства, але й на практиці доводити це. Зокрема, чинити добро не для того, щоб твоє оточення схвально відгукнулось про тебе, а щоб тобі самому було комфортно в душі, і ти не потребував розголосу своїх добрих справ. По-друге, треба бути відповідальним перед нашими попередниками і сучасниками – завжди рухатись вперед і бути прикладом для інших. По-третє, це відповідальність перед нашим майбутнім – адже це ми його творимо.

– Тема VII ЕСТу заторкує питання відповідальності християнина, а якщо людина не є християнином, то їй не обов’язково бути відповідальною?

Ми маємо пам’ятати, що християнські засади покладено в основу загальнолюдських цінностей, що інтегрувались з моральними орієнтирами різних народів. І якщо людина дотримується принципів загальнолюдської моралі, то вона відповідальна за свої вчинки перед суспільством зокрема.

–У яких саме сферах суспільства плануєте обговорити тему відповідальності під час Форуму?

Насправді тема відповідальності є дуже широкою. Ми розуміємо, що під час форуму не зможемо охопити великий спектр питань. Тож ми обрали декілька ключових напрямів, які, на нашу думку, є актуальними в умовах сьогодення, а саме громадянська відповідальність; соціальна відповідальність християнина; відповідальність засобів масової інформації та персональна відповідальність журналістів у період суспільних потрясінь, а також, активізація молодіжних ініціатив як однієї з рушійних сил суспільного розвитку. Ще одним напрямом роботи форуму буде академічна конференція, під час якої обговорюватимемо документи Другого Ватиканського Собору – декрет «Про екуменізм», «Про Східні католицькі Церкви» і Догматичній конституції про Церкву «Lumen Gentium» та семінар Українського християнського академічного товариства «Пам’ять. Історія. Ідентичність.», метою якого є налагодження співпраці між християнськими конфесіями за допомогою обговорення спірних моментів з перспективою пошуку шляхів примирення.

У контексті відповідальності ми не зможемо оминути й теми благодійності, тож презентуватимемо фотовиставку «Благодійність крізь призму об’єктива», а також усі охочі зможуть стати благодійниками, відвідавши гала-вечерю «Ніч проти бідності».

Ці та інші питання пропонуємо обговорити учасникам VII ЕСТ під час різноманітних круглих столів, семінарів, майстер-класів, візитів до соціальних організацій. Також програма буде насичена цікавими культурно-мистецькими заходами, серед яких фотовиставка, презентація книг, концерт духовної музики, виставка-ярмарок.

– Кого з почесних гостей очікуєте цьогоріч на Форумі?

Щороку ми запрошуємо експертів з України та з-за кордону. Цього року почесними гостями Форуму будуть Грехем Ворд, професор богослов’я Оксфордського університету (Великобританія), представники міжнародних фундацій – Мішель Дормаль (Спільнота «Лярш», Франція), Даніель Шмідт, віце-президент фонду Бредлі, (США), Губер де Габорі, генеральний секретар L’Oeuvre d’Orient (Франція). Також актуальними будуть виступи українських експертів, зокрема соціально-політичний вимір ціннісних орієнтацій сучасного Донбасу проаналізує доктор історичних наук Ігор Тодоров, а учасник дисидентського руху та голова Харківської правозахисної групи Євген Захаров розгляне основні проблеми дотримання прав людини в постреволюційний період в Україні.

Також серед почесних гостей форуму будуть духовенство, представники органів місцевого управління, громадських організацій, науковці, журналісти з України та з-за кордону.

– За яким критерієм обираєте учасників (доповідачів) Форуму?

Напевне, одним з основних критеріїв, за яким запрошуємо доповідачів – це їхній професіоналізм у тій чи тій галузі. Оскільки Екуменічний соціальний тиждень – це перш за все Форум, який пропонує представникам різних сфер суспільства модель міжсекторальної співпраці, відповідно серед доповідачів присутні і представники Церков, влади, бізнесу, засобів масової інформації та освітяни, які мають змогу комунікувати та реалізовувати спільні проекти.

– Уже кілька років поспіль один день під час ЕСТ відведений для молоді. Чим цьогоріч плануєте здивувати молодих людей?

Залучення молоді до творення громадянського суспільства є одним із пріоритетів нашого Форуму. Ми розуміємо, що держава може бути успішною лише в тому випадку, коли молоде покоління відчуватиме свою відповідальність за розвиток та процвітання своєї країни та буде активним учасником суспільно-політичного життя. Тож у межах Форуму плануємо низку майстер-класів, де молоді люди зможуть отримати знання щодо написання проектів, розвитку лідерських навичок, ефективного управління колективом. Крім того, учасники зможуть навчитись виготовляти вироби ручної роботи, а допомагати їм у цьому буде молодь з особливими потребами – друзі спільноти «Лярш-Ковчег». І звичайно в програмі також передбачені культурно-мистецькі заходи.

– Навесні Інститут екуменічних студій проводив студентський семінар з аналогічною назвою «Відповідальність християнина у сучасному суспільстві». Як він повязаний з роботою майбутнього Форуму?

Інститут екуменічних студій, окрім загальнонаціонального Форуму (ЕСТ), щороку організовує різноманітні конференції та семінари, зокрема і для студентів та молодих науковців. Вони мають нагоду презентувати результати своїх наукових досліджень у певній галузі науки. І задаючи цю тему семінару, ми хотіли побачити, як студентська молодь розуміє поняття відповідальності та які сфери відповідальності студенти виокремлять під час виступів та дискусій. Тож розробляючи напрями роботи Форуму, ми також враховували теми, які були актуальними під час семінару.

– Наскільки цьогорічний Форум відрізняється від попередніх шести? Є якісь зміни щодо формату?

Так, зміни є, але лише частково. Перш за все, ми намагалися зберегти особливу атмосферу Екуменічного соціального тижня, яка присутня впродовж шести років, а саме ведення науково-практичних дискусій одразу у двох площинах – світській і духовній. Адже неможливо вирішувати будь-які соціальні питання, враховуючи лише прагматичні міркування, завжди мають бути наявні духовні цінності, принципи суспільної моралі, які є індикатором розвиненого громадянського суспільства. Однак, крім традиційних заходів, ми також рухаємося у напрямі демократичних та інтерактивних зустрічей людей. Це формат, який дає змогу не формалізувати дискусії, а навпаки виводити їх на новий рівень, коли народжуються інноваційні ідеї та механізми їх реалізації за допомогою «мозкового штурму».

– Це вже VII ЕСТ. Що можете розказати про практичні результати таких заходів? Наскільки активно реалізовується проекти, започатковані під час Форуму?

Усі проекти, ініціативи чи ідеї, які презентують під час ЕСТ, можуть втілювати в життя як громадські організації, так і державні установи. Інше питання, що не завжди можемо отримати швидкі результати. Так, наприклад, законопроект «Про відсоткову філантропію», який вкрай важливий для правового регулювання сфери благодійності в Україні, досі не прийнятий з огляду на різні причини. Однак потрібно не покладати рук, а й далі чітко стояти на позиціях реалізації ініціатив, які виникають під час екуменічних соціальних тижнів і тоді можна очікувати на ефективний розвиток суспільства.

Запитувала Анна Грапенюк, інтернет-видання "Духовність"