Нам відомі львівські нічні екскурсії, Ніч у Львові, Ніч музеїв і чимало інших нічних заходів у нашому місті. Але цього вересня у Львові буде особлива ніч. Ніч, яка боротиметься проти бідності. Під час Екуменічного соціального тижня, 30 вересня 2014 року, у Будинку вчених (вул. Листопадового Чину, 6) відбудеться Ніч проти бідності. Це вечір, який збере небайдужих людей задля привернення уваги до подолання бідності в Україні. Метою цього заходу є збір коштів для підтримки благодійних проектів, які створюватимуть можливість для обездолених людей самостійно виходити із кризових ситуацій та вчитися новому життю. Про такий задум ми поспілкувалися з ініціатором заходу, виконавчим директором ГО «Народна допомога – Львів» Юрієм Лопатинським.

Mysneakers | balerínky

 

– Пане Юрію, знаю, що громадська організація «Народна допомога – Львів» ще у 2010 році започаткувала Центр інтегральної опіки для жінок у кризових ситуаціях. Чи є Ніч проти бідності одним із заходів задля залучення ресурсів для існування Вашого закладу?

– Основною метою «Народної допомоги – Львів» є допомога найбільше соціально відкиненим мешканцям нашого міста. Окрім Львова, ми працюємо також у Чернівцях і в Тернополі. Там створено подібні ініціативи і проекти, як у Львові. До наших суттєвих ініціатив належить Центр для жінок у кризових ситуаціях. Це будинок, розташований на вул. Старознесенській, 58. У будинку знаходять прихисток жінки, які потрапляють у кризові ситуації, мають загрозу стати бездомними, опинитись на вулиці. Практично Центр інтегральної опіки для жінок у кризових ситуаціях – це такий заклад, куди приходить жінка на програму інтеграції. Ця програма триває 14 місяців. З жінкою працюють соціальний працівник і психолог. Уся програма складена в такий спосіб, щоб допомогти їй вийти з цієї кризової ситуації за той час, поки вона в нас перебуває. Тобто, ми відрізняємося від інших соціальних закладів тим, що не формуємо спільноти, а допомагаємо людині стати максимально активною учасницею суспільного життя.

– А як жінки дізнаються про Ваш Центр інтегральної опіки?

– Про нас переважно знають структури, які працюють з такою проблематикою. Це велика кількість громадських організацій, які працюють з соціально відкиненими особами. Про це знає Львівська міська рада, дотичні структури – Центр обліку і нічного перебування бездомних громадян, Центр надання адміністративних послуг, Відділ у справах дітей, Центр соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді, Управління соціального захисту, громадські організації, релігійні структури. Це є, фактично, перекрите поле структур, які дотичні до нашої цільової групи. Вони спрямовують до нас клієнток.

Жіночий центр ми заснували на грантові кошти. Будинок орендуємо в одного монашого згромадження. На наших плечах оплата оренди і бюджет утримання соціального працівника. Психолог у нас працює на волонтерських засадах. Щоби це фінансувати, ми зробили соціальну пекарню «Горіховий дім». Ми називаємо це соціальним підприємством. Розробили технології, закупили обладнання, печемо печиво, продаємо його. Прибуток, який ми отримуємо, використовуємо на утримання жіночого центру. Важко розвиватися підприємству, коли весь прибуток віддаємо повністю, не можемо його реінвестувати. Ми виживаємо, але нам все-таки трохи скрутно.

Будинок розрахований на 10–14 жінок. Зі серпня 2010 року в нас пройшло курс інтеграції 60 жінок. Але є жінки, які не можуть піти і жити самостійно. Деякі з них неповносправні, мають якісь вади. Ми шукаємо для них можливості поселення кудись за місто і створення додаткової економічної моделі, якою вони зароблятимуть собі на життя. Звідси і народилася ідея Ночі проти бідності.

– Хто організовує захід і якою Ви бачите цю Ніч?

– Співорганізаторами Ночі у Львові є ГО «Народна допомога – Львів», компанія «Дік-Арт», медіапартнером є проект «TheUkrainians».

Ніч проти бідності – це фандрейзинговий вечір, який проводитиметься в межах Екуменічного соціального тижня. 29 вересня буде відкриття академічної конференції, а 30 вересня ввечері розпочнеться Ніч проти бідності. Це заміна вечері, яка завжди була під час ЕСТ, на гала-вечерю, яка матиме на меті зібрати кошти та підтримати нашу діяльність і розвиток тих проектів, які ми робимо. Ніч проти бідності – місце, де ми хочемо дискутувати про актуальність бідності в українському суспільстві. Бо бідність – це річ з конкретним обличчям, це багато молодих людей, які виходять з інтернатних закладів, це особи похилого віку. Ми можемо боротися з бідністю, якщо робитимемо акцент на два елементи – відповідальність кожної особи окремо про тих, хто проживає навколо, і створення моделей, які не працюють на подолання проблеми, а на створення можливостей.

Щось на зразок нашої пекарні – бізнес, у який інтегровані жінки, з якими ми працюємо. Ми не просто дали жінці в кризовій ситуації роботу, а дали їй проживання, стабілізували її ситуацію і даємо їй можливість відпрацювати певні професійні навички: приходити вчасно, якісно виконувати роботу. Після цієї бази жінка може вже інтегруватися і піти працювати будь-куди, відповідно до того, що вона вміє робити. Коли люди купують якісний продукт і розуміють, що прибуток від цього печива йде на утримання жіночого центру, то це модель відповідальності, це не просто давання комусь грошей. Це осмислена і багаторезультативна благодійність.Коли хтось купує продукт, який виготовило те чи інше соціальне підприємство, він підтримує цю модель, яка має багато різних позитивних наслідків.

– Розкажіть, будь ласка, про теоретичну частину і музичне наповнення Ночі проти бідності.

– Попередньо Ніч проти бідності плануємо провести у Будинку вчених. Ми матимемо кількох ключових спікерів: Олеся Жулинська, піар-директор «Кока-Кола в Україні», Зураб Аласанія, ініціатор проекту «Відкриті долоні». Ведемо перемовини про те, щоб виступала Джамала. Модеруватиме вечір Володимир Бєглов. Ми розраховуємо на те, що візьме участь міський голова Львова Андрій Садовий,  сподіваємось почути Ольгу Руднєву, директора Фонду «АНТИСНІД» в Україні. Вже маємо підтверджену участь Іванки Климпуш-Цинцадзе, директора Ялтинської європейської стратегії. Також ми очікуємо Наталію Федорович, яка була керівником Управління соціального захисту ЛМР, а зараз є заступником міністра соціальної політики України. Це ті особи, які будуть ключовими спікерами.

Гості матимуть  дуже короткі промови, фактично по 3 хвилини, якими зроблять певні акценти. Саме спілкування відбуватиметься під час фуршету.

– Звідки берете кошти на організацію гала-вечері?

– Ми продаватимемо квитки. Розраховуємо на 350 гостей, які купуватимуть квитки. З ціною ще остаточно не визначились, але це буде приблизно 1000 гривень за вхідний квиток, який буде використаний тільки на підтримку благодійних ініціатив. Для кожної особи буде можливість  перебуванням на цій гала-вечері зробити внесок на користь такої доброї справи.

Ми шукаємо спонсорів. Частину коштів маємо завдяки нашим австрійським партнерам. Це грант у розмірі 5000 євро. Нам бракує ще до загального бюджету 50–70 тисяч гривень, які плануємо знайти на конкурсних засадах.

Ще плануємо також вручити нагороду за кращий волонтерський проект Львова. Для цього плануємо знайти окремого спонсора. Це буде якась невеличка відзнака. Організатори Ночі проти бідності відберуть кращу невелику волонтерську ініціативу з тих, які відбуваються в місті. Наприклад, туди може потрапити така ініціатива, як фотосушка, речі з організації розпродажів, речі, які спрямовані на підтримку обездолених або бідних людей. Цей призовий фонд буде наданий для того, щоб ці люди могли через певний час провести таку ініціативу ще раз або її поширити, удосконалити. Йдеться не про підтримку інститутів, тобто не надання коштів для громадських організацій, які це професійно роблять, а, власне, відбиратимуться активні волонтерські ініціативи, які люди стартували самостійно, але з фокусом на те, щоб бути відповідальним або створювати можливості для подолання бідності.

– Як Ви плануєте залучити стільки гостей? Будете надсилати запрошення до організацій, банків, чи розраховуєте на те, що люди самі дізнаються з медій?

– Через залучення спікерів робитимемо меседжі до населення. Через певні мережі продаватимемо квитки.

Ведемо перемовини з Джамалою про те, щоб вона співала без гонорару. Ми забезпечимо технічну частину, а гонорару не мало б бути. Також сподіваємось почути «ГИЧ-оркестр».

– Чи є у вас якісь конкретні благодійні проекти, на які Ви збираєтесь скерувати отримані кошти?

– Для наших жінок ми знайшли приміщення недалеко від Львова (50 км) – дуже гарний історичний комплекс. Ми почали планувати Ніч проти бідності як можливість назбирати кошти для ремонту цього будинку, але виявилось, що там недостатньо документів, і ситуація з власником цього приміщення, територіальною громадою села Черниця, є дуже заплутаною. Треба дуже багато часу і коштів, щоб повернути у власність територіальної громади, а вони передали це нам. Ми зараз перебуваємо в стані пошуку нового варіанта села, куди зможемо поселити жінок. Ми вирішили, що, якщо не знайдемо до часу початку проведення Ночі проти бідності, то просто покажемо потреби, які є в нас нагальними – це утримання жіночого центру, певний річний бюджет, який не дотягуємо, на який постійно шукаємо грантові кошти, нам потрібно утеплити будинок ззовні, щоб він гарно виглядав і щоб ми могли знизити кошти на опалення цього будинку взимку. Хочемо робити такі невеличкі ініціативи для того, щоб будинок міг практично незалежно існувати від коштів міського бюджету, яких фактично немає, щоб він міг не залежати від чиєїсь волі, а міг сам бути самоокупною моделлю.

Крім того, ми так само працюємо в Чернівцях, в Тернополі. У Тернополі ми починаємо ініціативу, де робимо Центр обліку для безхатченків. Це перша ініціатива, якої в місті немає, і ми б хотіли захід Ніч проти бідності позиціонувати не як винятково львівську, а загальноукраїнську ініціативу. Хочемо, щоб Ніч проти бідності була щорічною. Плануємо змістити акцент проведення загальноукраїнських заходів з Києва до Львова. Цього року ми апробуємо цю модель. 

– А чому назвали захід Ніччю проти бідності?

– Бо бідність – це проблема, з якою ми працюємо. А ніч – це формат, під час якого відбуватиметься цей захід. Це скоріше вечір, не вся ніч, приблизно з 19 до 23 години. Ми хочемо згуртувати людей, які досягли якогось впливу, успіху, зібрати їх разом, зробити акцент на тому, що бідність можна здолати, можна наше суспільство вивести зі стану загальної бідності. Сама статистика говорить про те, що 15 % осіб є поза межею бідності і десь приблизно сумарно 45 % є дуже наближеними до цієї межі. І в такий спосіб ми отримуємо близько 60 % населення України, які не мають достатніх засобів до існування, в силу різних ситуацій, у зв’язку з тим, що дехто краде і, відповідно, спустошує бюджет, через те, що оплата праці є невідповідною, тому що податки невигідно платити і багато-багато інших речей.

Ми хочемо зробити вечір, куди прийдуть люди, від яких залежить прийняття рішень, де вони зможуть ознайомитись з тим, що є така проблема, де вони зможуть поговорити про те, які є способи вирішення її. Цей вечір дасть можливість людям долучитися до певних інвестицій у соціальну сферу. І саме ці кошти, зібрані від продажу квитків, дадуть змогу створювати нові самодостатні можливості, які будуть спрямовані на подолання бідності.

Розмовляла Марта Плішило, інтернет-видання "Духовність"

Фото: 1. www.radiosvoboda.org

2. Ольга Хміль

3. Лого захлду