30 вересня, у межах IX Екуменічного соціального тижня, в Українському католицькому університеті відбулася презентація перекладу книги «Флорентійський Собор» багатолітнього професора Папського східного інституту  о. Джозефа Гілла.

 Участь у презентації перекладу книги взяли: о. д-р Іван Дацько, президент Інституту екуменічних студій Українського католицького університету; д-р  Антуан Аржаковський, співдиректор Департаменту «Суспільство. Свобода. Мир», Коледж Бернардинців, Франція; Марія Горяча, доктор богослов’я, кандидат політичних наук зі спеціальності «Політичні студії та процеси» та перекладач Мар’яна Прокопович.

Розпочав захід  модератор Тарас Курилець – координатор україномовної Дистанційної Магістерської програми екуменічних наук Інституту екуменічних студій, ліцензіату з богослов’я Папського Університету Св. Томи Аквінського, Рим.  « Ця книжка є однією із цеглин, які є закладені в побудову нашого, по-перше, Українського католицького університету, по-друге, в розбудову нашого українського богослов’я. Ця книжка присвячена Флорентійському Собору. Флорентійський Собор був останньою такою великою нагодою для богословів Сходу і Заходу зустрітися разом, справді подискутувати, справді обговорити такі важливі доленосні питання, які розділяють богослов’я католиків і протестантів. Всі проблеми, які на ньому обговорювалися, випливають у нашому, вже сучасному богословському офіційному діалозі між православною і католицькою церквою. І тому звернутися знову до цього джерела, незаслужено забутого, зараз би було дуже добре. І в це професор Джозеф Гілл зробив дуже гарний внесок», - зазначив Тарас Курилець.

Далі слово надали о. Івану Дацьку. Отець Іван розпочав своє слово із слів подяки: «Я звичайно, кінчаю свої слова подякою. Але цього разу зроблю виняток: почну з подяки. Насамперед, хочу подякувати Триєдиному Богові, що дав усім нам, цій групі людей під керівництвом і Інституту екуменічних студій, і видавничого відділу Українського католицького університету видати цей «клясик» - «Флорентійський Собор» визначного візантолога і історика-єзуїта, англійця о. Йозефа Гілла. Отець зауважив, що видатний історик-єзуїт Джозеф Гілл «родився близько тих околиць, де я колись бігав ще хлопчиною».

Також свою розповідь о. Іван доповнив згадками про створення Інституту Екуменічних студій, разом із доктором Антуаном Аржаковським з волі Блаженнішого Любомира і тодішнього ректора УКУ, о. Бориса Гудзяка, перечислив  кількість виданих перекладених книг, а також висловив слова подяки усім тим, хто разом із ним працювали над «Флорентійським Собором».

Отець підкреслив, що переклад книги «Флорентійський Собор» – це серйозний академічний науковий історичний твір, де треба знати і греку, і латину, не говорячи вже про англійську.

«Проект книги розпочинався з 1939 року в честь 500-ліття Флорентійської унії, за що взялися єзуїти». Отець Іван «завдав собі труду», щоб люди зрозуміли на фоні якого часу відбувався Собор – «на Заході «Велика схизма», Авіньйонська неволя, на Сході Візантія тріщить…», - згадує о. Іван.

Отець наголосив на тому, що потрібно читати джерела, оскільки «це не є любовний або кримінальний роман, він не читається легко, але тут, на таких книгах будуються справжні науковці і професори».

За словами Тараса Курильця, книжка не читається важко, вона читається досить легко, але це завдяки тому, хто вміє мову перекласти на живу, гарну, літературну.

Доктор Антуан Аржаковський розповів, чому Собор не був прийнятий належним чином. Також він зачитав доповідь про те, як саме «Флорентійський Собор» прийняли, і як би його треба було прийняти в історичній церковній пам’яті.

Антуан Аржаковський підкреслив, що це одна із п’яти найкращих книг, які він читав за останні 10 років, і які він вважає важливими на сьогодні.

«З історичної перспективи Флорентійський Собор є останнім собором єдності в історії візантійського і латинського християнства. З канонічної точки зору Флорентійський Собор є дійсним – наші церкви не розділені». 

Марія Горяча, богословський редактор книги, розповіла про специфіку перекладу богословських понять. «Треба читати книжку. Це є класика. Класика церковно-історичної літератури і наукових досліджень. Це не є книжка тільки про Флорентійський Собор. Сам Собор має передісторію і післяісторію. Фактично автор покриває своїм дослідженням півстоліття», - доповнила пані Марія.

Презентація книги завершилася словами вдячності від о. Івана Дацька, модератора заходу Тараса Курильця, а потім спільною молитвою.

Праця присвячена одній із ключових подій XV сторіччя – Вселенському соборі католицької церкви, який був скликаний папою Євгенієм IV, що відбувся у Феррарі, Флоренції та Римі у 1438-1445 роках, а також укладеній на ньому «Флорентійській унії» між Римом і Константинополем. Книга посіла 16-те місце у рейтингу найкращих книг Форуму видавців 2016 року.

Ольга Шийка, прес-центр ІХ Екуменічного соціального тижня

Фото автора