30 вересня, у межах ІХ Екуменічного соціального тижня,  в УКУ на  філософсько-богословському факультеті відбувся майстер-клас на тему «Портрет вимушених переселенців у ЗМІ», який провів журналіст, співзасновник громадської організації «Крим SOS»  Алім Алієв.

На думку Аліма Алієва, «основні стереотипи і проблеми  з прийняттям переселенців місцевим населенням розпочалися з початком внутрішнього переселення зі Сходу України». Спікер виокремив для аудиторії  основні стереотипи, які ламають правдивий портрет вимушено переміщених осіб. Це проросійські погляди, небажання переходити на українську мову у спілкуванні, підтримка сепаратистів, зневажливе ставлення до місцевого населення, зверхність, небажання працювати на рівні з іншими.

 

На прикладі діяльності ГО «КримSOS» Алієв розкрив основні підходи для зміни  встановлених стереотипів. «Основним кроком була зміна парадигми. Ми хотіли показати,  що переселенці не тільки ті, які  щось постійно потребують, але також ті, котрі  вкладають у розвиток спільноти, в якій живуть», - зазначив доповідач. Тому ГО «КримSOS» розпочала популяризацію персональних історій переселенців, а також організацію  спільних заходів для місцевого населення і переселенців, запис соціальних відеороликів з проханням допомагати переселенцям. 

«Ми організовували різні фестивалі,  музичні проекти, до участі в яких запрошували  музикантів з Криму,  Сходу, Києва і Львова.  Вони  робили спільний музичний продукт. Також були курси української та англійської мов. Англійську мову мали можливість вивчати всі охочі», - зазначив Алієв.

 Під час заходу присутні обговорили основні стереотипи про переселенців, які виникають у пресі  та ознайомились з досвідом праці  доповідача у громадській організації «КримSOS».

Під час майстер-класу виникла дискусія щодо активності популяризації історій успішних переселенців, тобто тих людей, яким вдалось організувати свою справу.  Учасники дискусії підрезюмували, що не потрібно дуже активно популяризувати  такі історії, тому що основна частина вимушено переміщених осіб потребує допомоги і вирішення життєво необхідних питань.

 Культура в основі розвитку  всього суспільства - саме такий підхід до справи, на думку Аліма Алієва, формує достойний портрет вимушених переселенців у ЗМІ.

 

Хритина Кутнів, прес-центр ІХ Екуменічного соціального тижня

Фото автора та Валентини Євтушок