Тепер у Львові є своя «Обсерваторія успішних ініціатив». Сьогодні, 7 жовтня, в рамках 3-го Екуменічного Соціального Тижня проект представила Анастасія Зайцева, його координатор, під час робочого столу під назвою «Обсерваторія успішних екуменічних, солідарних та філантропічних ініціатив». Окрім того під час засідання учасники представили кілька проектів, які уже увійшли у базу даних «обсерваторії», а також говорили особливості теоретичного підгрунтя творення проектів.

Ідея створення проекту зародилась після успіху конкурсу «Репортери надій», який організував Інститут Екуменічних Студій. Організатори вирішили, що ту велику кількість ініціатив, які вони відшукали в матеріалах журналістів, поданих на конкурс, потрібно зібрати в своєрідну базу даних. З часом ця база почала поповнюватись і зараз нараховує більше 100 ініціатив. «Обсерваторія» описує різні успішні проекти, які сьогодні уже навіть мають певні плоди. Така база твориться з метою ділення досвідом, для підсилення кооперації між громадськими організаціями і Церквою. Анастасія Зайцева зазначила, що дані на сайті постійно оновлюються, а проект планують зробити довготривалим.

З прикладами 3-х ініціатив, які ввійщли до «обсерваторії», виступила Алла Сорока з Одеси. Перший з них – це Координаційна рада при Одеському слідчому ізоляторі. Цей проект спрямований на духовну підтримку хлопців у в’язницях, їхнього фізичного здоров'я, підвищення їх освітнього рівня. Інші проекти, в яких бере участь одеситка: «Альтернатива насиллю» (миротворча діяльність у тюрмах), «Місіонерський волонтаріат» (заохочення молоді до волонтерства). Зокрема, останній передбачає виїзд на місію в якусь країну на цілий рік. Перед тим охочий проходить відповідне навчання. Місія включає багато аспектів допомоги при парафії, починаючи з викладацької діяльності і, закінчуючи, до медичної допомоги.

Не менш цікавою виявилась громадська організація «Мій дім - Карпати», яка в основному дбає про соціально-економічний, культурно-освітній та екологічний розвиток Карпатського регіону. Зараз вони шукають гроші для новоспеченого проекту «Путівник в успішне життя. для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування». Він полягає у наданні інформаційно-консультативної допомоги і психологічної підтримки випускникам інтернатних закладів в адаптації до нового, самостійного життя після виходу за межі свого закладу; у допомозі успішно реалізувати їх плани та ініціативи у навчально-професійному напрямку. Такі консультації організація планує розпочинати ще в часі навчання дітей в інтернаті, щоб згодом вони не боялися іти вчитись в унверситет, щоб знали свої права.

В рамках зустрічі директор «Карпатського фонду» Руслан Жиленко також розказав про те, яким чином їхній фонд підтримує реформування соціальних послуг в Західній Україні. Вони спрямовують свою діяльність у напрямку розвитоку недержавної системи соціальних послуг, малого та зеленого туризму, розвитоку громад. Вони пропонують гранти від себе, а також самі здійснюють проектну діяльність.

Прикладом грантової програми може бути проект «Підтримка соціально вразливих верств населення в Західній Україні в період кризи», який полягає в допомозі соціально вразливим верствам населення 4 областей Карпатського регіону в період кризи шляхом фінансової підтримки ініціатив місцевих неурядових організацій, що надають прямі соціальні послуги населенню. Втім, пан Жиленко пояснює, що фінансову підтримку різним проектам вони, зазвичай, надають лише на 1 рік, а максимальний розмір гранту складає 20 тис. євро.
Засідання закінчувала Олександра Крип’якевич, яка представила фонд св. Володимира. Уся діяльність цього фонду обертається навколо бажання зміцнити українську родину. В пріоритеті у них багатодітні сім’ї. Тут є заняття для майбутніх і для молодих мам, окремі програми для батьків, поки вони чекають на своїх дітей з уроків, різноманітні курси для дітей, щоб розвивати їхні творчі здібності. Навіть є навчання куховаріння для молодих дівчат. Фонд також має своєрідну «випозичальню», де видає гуманітарну допомогу. Зараз тут навчається 250 дітей.

«Для мене цікаві є інші ініціативи, - ділиться враженнями від Соціального Тижня пані Крип’якевич. – Дуже багато є такого, чого можна навчитися. І хотілося поділитися рушійною силою тих ентузіастів. Тут, власне, є дуже багато людей, на ентузіазмі яких все тримається. На жаль, без підтримки держави, яка ще є під дією посттоталітарного синдрому, і не готова відповідати на соціальні проблеми. Вона хіба найбідніша з усіх держав світу по соціальному бюджету, що обернений до людини. І тому тут людина стає на перший план. Вона стає чимось важливим, а це робить нашу державу шляхетнішою».

Оксана Гілета, викладач з кафедри соціології та соціальної роботи НУ «Львівська політехніка», вважає, що дуже важливо описувати будь-які успішні проекти. Проте сьогодні, як ніколи, маємо також вчитись розказувати і про неуспішні реалізації ідей, що для українських діячів є немислимо. «Нас занадто часто били по голові за те, що ми не зробили» - пояснює пані Гілета. Можливо, з часом на Екуменічних Тижнях почнуть обговорювати і різні неуспішні ініціативи, будуть також вчитися на помилках.

Рудакевич Іванка