В рамках Екуменічного Соціального Тижня реалізовується самобутній проект "Обсерваторія успішних ініціатив". Про це детальніше в розмові з координатором проекту Зайцевою Анастасією.

- Анастасіє, кому належить ідея створення бази даних "Обсерваторія успішних ініціатив?" Що стало причиною чи поштовхом до її створення?
- Мабуть, я розпочну з історії Інституту екуменічних студій Українського Католицького Університету, оскільки минулого року успішно пройшов конкурс "Репортери надії в Україні". Цим проектом власне була спроба виявити по-перше, болючі проблеми українського суспільства і ті важливі питання, які деколи залишаються без належної уваги. А по-друге, знайти рішення, отримати від журналістів рішення на ці питання та проблеми. Оскільки цей конкурс пройшов дуже вдало, отримав великий резонанс і було багато робіт з усієї України, з’явилась ідея продовжити таку ініціативу, та направити їх у дещо інше русло - створити "Обсерваторію успішних ініціатив", де було б зібрано такі ініціативи з усієї України, які звертають увагу на важливі питання у суспільстві. Ініціативою може виступати діяльність окремих осіб (об’єднань громадян, парафіян) та організацій, поширена в окремому регіоні (парафії, селі, місті, районі, області), масштабні всеукраїнські проекти, міжнародні проекти тощо. Ідея створення бази належить директору ІЕС Антуану Аржаковському, який нас всіх надихнув цією ідеєю та пояснив, наскільки це важливо на сьогодні.

- "Обсерваторія успішних ініціатив" служитиме своєрідним путівником для громадського сектору чи буде певним засобом комунікації між різними організаціями?
- Ми передбачаємо, що "Обсерваторія" включатиме контактні дані організацій чи осіб. Зайшовши на електронну сторінку "Обсерваторії", можна буде знайти ці контактні дані, зв’язатись на пряму з тою людиною, яка координує цю ініціативу або сама її здійснює. Тому це є дуже хороша платформа для комунікації. Насамперед ми хочемо, щоб ця електронна сторінка з базою даних була корисною та зручною для використання. Сторінка буде як українською мовою, так і англійською. Зацікавлена особа може здійснювати пошук за регіонами, чи це Львівська область чи Київська… Їй видасть список тих ініціатив, які є у тій області, на яку задали пошук. Крім того, якщо людина заходить на нашу сторінку, її цікавить якийсь напрямок діяльності, наприклад екуменічні ініціативи, чи це робота з неповносправними особами чи з дітьми, то їй буде виданий перелік, і вона зможе обрати потрібний їй напрямок.

- Хто може долучатись до поповнення бази даних ініціатив?
- Ми очікуємо на відгук не лише громадського сектору. Тут я хочу уточнити. Ми розраховуємо на активність не лише громадських організацій, але також на активність звичайних людей. Вони дуже часто роблять добрі справи, здійснюють свої хороші ініціативи і, на правду, вносять великий внесок у розвиток суспільства загалом, чи у вирішення якихось конкретних проблем, але вони залишаються поза увагою. Це дуже прикро, тому що їхній досвід може бути прикладом для інших людей. Тому це необхідно для того, аби кожен з нас міг відчути свою силу, свою можливість зробити щось хороше. Слід додати, оскільки ми Інститут екуменічних студій, ми прагнемо долучити Церкви різних конфесій до цього проекту. Не є новиною те, що багато парафій є дуже активними у соціальній сфері, провадять діяльність на міжконфесійному рівні. Власне, ми хочемо показати, що Церкви об’єднують свої зусилля у цих сферах, наприклад здійснюють спільні богослужіння, організовують свята, разом моляться. Це дуже добре, і про це мають знати. Також священики, монахи, монахині роблять добрі справи для бездомних людей, для дітей сиріт, чи для хворих. Вони піклуються, допомагають, і ми хочемо популяризувати такі ініціативи, відображаючи їх у нашому проекті.

- Коли планується презентація "Обсерваторії успішних ініціатив"?
- Офіційна презентація відбудеться у перший день III Екуменічного Соціального Тижня, а саме 4 жовтня під час прес-конференції у Львівській міській раді. Крім того, у рамках Тижня відбуватиметься круглий стіл під назвою "Обсерваторія успішних ініціатив", де головним доповідачем буде голова Наглядової Ради Фонду "Україна 3000" Катерина Ющенко. На цьому круглому столі власне будуть представлені успішні ініціативи різних напрямків.

- Ваші прогнози та оцінки щодо перспектив цього проекту.
- Плануємо, що база буде постійно оновлюватись та доповнюватись, шукатимемо нові ініціативи. Тому ми звісно покладаємо лише оптимістичні сподівання на цей проект. Зараз розпочинається інформаційна кампанія і вже зараз надходять ініціативи від різних організацій. Чимало з них дуже добре сприйняли цей проект, чуємо багато хороших слів. На сьогодні люди активно долучаються до проекту.

Довідка: Зайцева Анастасія, координатор проекту "Обсерваторія успішних ініціатив", керівник програм та проектів Інституту Екуменічних Студій. Магістр соціології, випускниця Національного університету "Львівська політехніка".

Олеся Стогній 
Львів