Екуменічний соціальний тиждень (ЕСТ)– всеукраїнський суспільний Форум, який прагне об’єднати ресурси громади, влади, соціальних організацій, Церков, ЗМІ та освітян навколо вирішення актуальних проблем суспільства базуючись на загальнолюдських цінностях та Соціальній Доктрині Церкви, тим самим стимулюючи екуменічний діалог у соціальній сфері. 

ЕСТ в Україні належить до міжнародного об’єднання Європейських соціальних тижнів Ініціатива Християн для Європи (ІХЕ). 

З 2008 року з ініціативи Інституту екуменічних студій УКУ, за підтримки Українського католицького університету (УКУ), Національного університету «Львівська політехніка», Львівської обласної державної адміністрації, Львівської обласної ради, Львівської міської ради, православної, греко-католицької, римо-католицької та протестантської церков розпочато проведення Екуменічних соціальних тижнів в Україні.

У 2008 році був проведений І Екуменічний соціальний тиждень, який присвячений «Кооперативному рухові в Україні». Форум відвідали представники європейських посольств в Україні, християнських Церков, а також іудейської спільноти Львова. 

Фахівці торкнулись таких важливих питань, як моделі соціальної політики в Україні та Західній Європі, їхнє втілення у співпраці з християнськими Церквами; перспективи кооперативного руху в Україні з точки зору публічної політики; соціальна робота та екуменічне за ангажування; міжнародна співпраця у сфері соціальної політики. Ці та інші питання були предметом професійних дискусій, за результатами яких було окреслено перспективні напрямки розбудови різних сфер суспільного життя.

Експертна група, до якої ввійшли представники різних інституційних, дисциплінарних та конфесійних кіл, утворена з нагоди Першого українського Екуменічного соціального тижня, на прес-конференції 13 червня 2008 року подала перший текст, до якого увійшли консенсусні моменти, що існують між християнами різних конфесій в Україні стосовно соціальних питань.

Серед почесних гостей та доповідачів І ЕСТ були: Блаженійший Любомир (Гузар), Архиєпископ УГКЦ, Даніель Шмідт, віце-президент фонду Бредлі, США, Жан Поль Везіан, Надзвичайний і Повноважий Посол Франції в Україні, Іван Юркович, Апостольський нунцій в Україні, Мішель Камдесю, Екс-генеральний директор Міжнародного валютного фонду, Людмила Денісова, Міністр праці та соціальної політики, Катерина Ющенко, МБФ «Україна 3000».

 5 - 11 жовтня 2009 року у Львові відбувся Другий Екуменічний соціальний тиждень (ІІ ЕСТ) «Соціальна відповідальність». Метою проведення Тижня стала нагальна потреба обговорення і вирішення соціальних питань, обміну досвідом іноземних і українських колег, пошуку шляхів співпраці. До ключових тем ІІ ЕСТ необхідно віднести: покаяння та роль християнських церков у процесі примирення поколінь, соціальні наслідки ран минулого, багато уваги приділялося питанням соціальної політики в Україні та Європі, розв’язання нагальних соціальних проблем та ін. За результатами роботи Форуму Експертною Радою ЕСТ був напрацьований законопроект «Відсоткова філантропія», який спрямований на допомогу соціально вразливим групам населення через фінансову підтримку громадських неприбуткових організацій.

ІІ ЕСТ відвідали: Магдалена Богнер, член Наглядової Ради фундації «РЕНОВАБІС», Німеччина, Пьотр Мазуркевіч, Генеральний секретар Комісії Єпископських Конференцій Європейського Союзу, Франс Гоппенброуверс, фундація «Комунікантес», Нідерланди, Томас Ваєр, виконавчий директор структурного осередку німецько-польсько-українського товариства в Україні, Ганс-Герт Пьоттерінг, екс-президент Європарламенту, Ганс-Юрген Гаймзьот, Посол ФРН в Україні, Норберт Нойгауз, фундація Роберта Шумана.

ІІІ Екуменічний соціальний тиждень 2010 року «Довіра. Відповідальність. Філантропія». Важливі питання які обговорили під час ІІІ Форуму це: становлення та розвиток філантропії в Україні та світі, довіра та відповідальність як основа соціального партнерства між Церквами та владою, бізнесом і соціальними організаціями, питання особистої відповідальності у сфері охорони здоров’я, роль ЗМІ у вирішенні суспільних проблем, а також християнське виховання молоді і специфіка викладання християнської етики у школах. Загалом заходи в рамках 3-го ЕСТу відвідали близько 3,000 людей. Форум підтвердив свій статус всеукраїнського та згуртував широке коло релігійних діячів, представників влади та бізнесу, громадських та соціальних організацій, молодіжних асоціацій та спільнот зі всієї України.

За результати роботи Форуму було ініційовано створення Національної мережі ЕСТ. Експертна рада Форуму висловила свою підтримку законопроекту «Про громадські організації», було проведено пленарне засідання «Ефективне законодавство як основа розвитку громадянського суспільства», на якому були представлені та обговорені нові законодавчі ініціативи, що сприяють розвитку громадянського суспільства в країні. Було написано висновок та рекомендації щодо внесення змін до податкового кодексу України.

Гостями Форуму були: Мартін Райзер, голова Представництва Світового Банку в справах України, Білорусі та Молдови, Бернард Шеневез,віце-президент Соціальних тижнів Франції, Марк Гарді, директор Неприбуткових Адміністративних Програм Університету Нотр Дам, США, Руслан Краплич, директор Антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду «Відродження», Анатолій Козак, генеральний секретар Карітас Україна, Даніель Карон, посол Канади в Україні, Рулан Жиленко, директор «Карпатського фонду», Олександр Ільєнко, головний спеціаліст відділу сприяння розвитку громадянського суспільства Секретаріату Кабінету Міністрів України.

IV Екуменічний соціальний тиждень 2011 року «Реформи через довіру».  Під час Форуму експерти висловили думки про реформування як один з шляхів до євроінтеграції, довіри в соціальних взаєминах в період суспільних реформ, лідерства, перспектив діалогу влади та громади, діяльності науки та церкви в соціально-економічному відродженні, формування громадянського суспільства та ін. Учасники IV ЕСТ задекларували передовий український та зарубіжний науково-практичний досвід, окреслили передові підходи та соціальні технології, що вже здобули визнання та знайшли застосування у світовій практиці, та наголосили на доцільності їх використання з урахуванням особливостей українського суспільства. 

Серед почесних гостей та доповідачів IV ЕСТ були: Олександр Максимчук, фонд «Україна 3000», Маріус Вісмантас, координатор програм приватного та фінансового сектору Світового банку по Україні, Білорусії та Молдові, отець Даніель Макдональд, віце-ректор Папського Григоріанського Університету, Роберт Брінклі, Надзвичайний і Повноважний посол Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії в Україні (2002-2006), Марія Новак, президент Асоціації ADIE, Франція, Ліонел Дж. Квінелл, директор корпорації HQS Consulting Services, Канада, Віра Нанівська, директор Міжнародного центру перспективних досліджень.

V ЕСТ 2012 року «Майбутнє демократії в Україні». Під час круглих столів і конференцій було озвучено важливі питання щодо міжнародного та вітчизняного досвіду співпраці урядового та громадського секторів, перспективи розвитку демократичного суспільства через рівні можливості, ролі Церков у розвитку громадянського суспільства та залучення молоді до демократичних процесів в Україні, учасники форуму торкнулися питання свободи слова в Україні.

Гості Форуму: Жером Віньйон, президент Соціальних тижнів Франції, Ірина Бекешкіна, голова Фонду «Демократичні ініціативи», Київ, Арсеній Яценюк, Народний депутат України, Андрій Куликов, медіа-експерт, Мішель Дормаль, Спільнота «Лярш-Ковчег», Франція, Владика Борис (Ґудзяк), ректор УКУ, Владика Філарет, УПЦ МП, Мирослав Маринович, віце-ректор УКУ.

«Відмінності та Повага» - така тема VI ЕСТ, який відбувався з 1 по 5 жовтня 2013 року. Під час 6-го Екуменічного соціального тижня обговорювали питання відмінностей і поваги у різних сферах людського життя. Відкриття конференції розпочалось з екуменічної молитви за єдність християн та пленарного засідання, на якому було означено ключові питання Форуму. Доповідачі висвітлювали різні аспекти відмінностей, зокрема: конфесійних, соціальних і культурних. Останній день секційних засідань був присвячений дискусії щодо виховання молодого покоління в дусі поваги.

Гості Форуму: Архиєпископ Томас Едвард Галіксон, Апостольський нунцій в Україні, Вольф Дітріх Хайм, посол Австрії в Україні, Ерхард Бусек, віце-канцлер Австрії (1991-2005 рр.), д-р Елені Касселурі-Гацівассіліаді, лектор Грецького відкритого університету, Владика Філарет (Кучеров), єпископ Львівський і Галицький, архиєрей Української Православної Церкви, Губерт де Габорі, генеральний секретар L’Oeuvre d’Orient, проф. Гельма Лутц, Франкфуртський університет ім. Йоганна Вольфганга Гьоте, о. Григорій Драус, головний в’язничний капелан Римо-Католицької Церкви в Україні.

29  вересня - 4 жвтня 2014 року VII Екуменічний соціальний тиждень під назвою "Відповідальність християнина у сучасному суспільстві" знову згуртував міжнародних фахівців, представників Церков, громадського сектору, ЗМІ, політиків, освітян, бізнесменів та представників органів влади навколо актуальних питань та викликів сьогодення. 

Участь у Форумі взяли вітчизняні та міжнародні експерти: Кир Циріл (Васіль), ТІ, Секретар Конгрегації Східних Церков (Святий Престол), Грехем Ворд, професор богослов’я, Оксфордський університет, Велика Британія, Бернард Шеневез, генеральний секретар Соціальних тижнів Франції, Мішель Дормаль, Спільнота «Лярш», Франція, Марина Ставнійчук, радник Президента України, Євген Захаров, голова Харківської правозахисної групи, Лариса Мудрак, медіа-експерт, представник України в Керівному Комітеті Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства, Соня Кошкіна, журналістка, шеф-редактор інтернет-видання «Лівий берег», Алім Алієв, медіа-експерт, співзасновник ініціативи «Крим SOS», Ольга Руднєва, директор фонду Олени Пінчук «АНТИСНІД».