Опубліковано в інтернет-виданні "Духовність"

Традиційно проект Інституту екуменічних студій Українського католицького університету Всеукраїнський суспільний форум «Екуменічний соціальний тиждень» (ЕСТ) щороку проводять у Львові. Цьогоріч відбудеться ювілейний, вже Х ЕСТ, який прийматиме два міста – Київ та Львів. Його тема «Гідність – Служіння – Солідарність. На шляху оновлення країни». Ми вирішили розпитати про особливості цьогорічного Форуму координатора проекту «Екуменічний соціальний тиждень», голову Організаційного комітету Екуменічних соціальних тижнів Оксану Іленьків.

–  Традиційно екуменічні тижні завжди проводили у Львові. Чому цьогоріч Ви вирішили проводити ЕСТ у столиці?

– Уже дев’ять років поспіль Всеукраїнський суспільний форум «Екуменічний соціальний тиждень» проводився у Львові, за цей час він став частиною європейської традиції. Протягом цих років Форум довів свою важливість і необхідність розвиватись та охоплювати все більше тем для обговорення та вирішення проблем, які сприяють діалогу та співпраці між різними інституціями та конфесіями.

 Блаженніший Святослав уже кілька років заохочував наш Інститут організувати ЕСТ у Києві, й ми цього року вирішили піти за його закликом і організуємо цей Тиждень у столиці України. Ми хочемо, щоб цей Форум об’єднав усіх, показав напрацювання протягом дев’яти попередніх років, і найкраще це можна зробити, провівши його двічі. Київ як столиця України є найкращим місцем для такого представлення.

Sports brands | New Releases Nike

  –  «Гідність – Служіння  Солідарність: На шляху оновлення країни» – саме така тема цьогорічного 10-го ЕСТу. Скажіть, будь ласка, які питання першочергово плануєте обговорити на Форумі?

– Ця тема завжди буде актуальною, адже принципи солідарності, справедливості, любові до ближнього є необхідним у подоланні назрілих проблем, а особливо в часи трансформації суспільства, військових дій і загальної нестабільності. На перший погляд, може видатись: як водночас гідність, служіння і солідарність можуть допомогти зробити зрушення в нашій країні? Але якщо заглибитись, то таке моральне поняття, як гідність відображає цінність кожної людини як особистості. Це те, що виокремлює важливість кожного з нас тут, на землі. Водночас це поняття можна застосувати і до країни, адже кожна держава, й наша зокрема – не виняток, повинна себе шанувати, підтримувати свою гідність. Гідність також є ключовим поняттям у Конституції України.

Під служінням розуміємо два аспекти. Перший з них – це служіння одне одному, взаємодопомога, підтримка, в релігійному сенсі це милосердя. Другий  це суспільне служіння, добровільна праця на благо своєї країни, волонтерство.

Третій так би мовити складник – солідарність. Вона передбачає одностайність інтересів, спільність думок і дій, єдність, взаємну відповідальність. Саме ці ключові моменти дуже актуальні в цей нелегкий воєнний час.  

Ця тема зараз є особливо гострою, адже добрі приклади солідарності громадян у кризовий час показують нам, що принцип служіння та взаємодопомоги працюватиме, якщо спільно знаходити компроміси та вирішувати конфлікти. У такому разі пам’ятаємо, що служіння одне одному, людська гідність і гідність своєї країни завжди будуть на першому місці.

– У Києві та у Львові розглядатимуть однакову тему. Чим будуть відрізнятись ці форуми?

– Специфіка проведення форумів полягає у тому, що «львівський» соціальний тиждень буде продовженням обговорення «київського». Формат конференцій та дискусій будуть подібними, деякі питання винесені на обговорення у Львові та Києві, інші ж в двох містах будуть відрізнятись. Наприклад, у столиці проведемо круглий стіл «Соціальне служіння – місія і покликання Церкви», а також англомовний круглий стіл «Сучасний кооперативний рух в Україні як спосіб зміцнення громад». У Львові ж буде заплановано панельну дискусію «Солідарність націй vs національний егоїзм», ще одну панельну дискусію з відомими журналістами «ЗМІ як інструмент формування громадської думки»,нагородження V Всеукраїнського конкурсу для журналістів «Репортери надії в Україні» та інші цікаві заходи.

– Чим цьогорічний Форум відрізнятиметься від попередніх?

–  Цьогорічний Екуменічний соціальний тиждень відрізнятиметься від попередніх тим, що він об’єднує широкий спектр питань. Щороку ми намагаємось освіжити форум новими подіями, цікавими доповідачами, ідеями, але формат і ідея заходу залишаються незмінними. У Києві, до прикладу, буде проведений круглий стіл, під час якого будуть обговорювати соціальне служіння церкви. Також у столиці активно обговорюватимемо питання кооперативного руху, традиційно проведемо семінар Українського християнського академічного товариства (УХАТ). Можна сміливо говорити про те, що ЕСТ стали добрим внеском у розвиток екуменічної співпраці та діалогу не лише у Львові. Форум став однією із можливостей для діалогу представників церков різних деномінацій, соціальних організацій, благодійних фондів, бізнесу, влади тощо. Під час форумів започатковано багато соціально корисних ініціатив, адже є можливість живого спілкування та обміну досвідом із людьми, яких нам не часто вдається зустріти у повсякденному житті. Є таке відчуття, що ти не один, а працює багато людей, які теж намагаються зробити цей світ кращим і які готові ділитися своїм досвідом, іноді іншими ресурсами задля суспільного блага, дає надію на ліпше майбутнє.

– Розкажіть, будь ласка, чи плануються заходи так би мовити «неформат» у програмі Екуменічного соціального тижня? 

– Цього року ми плануємо круглі столи, на яких будуть обговорюватись теми наших учасників. Також на останній день нашого ЕСТу у нас заплановано BarCamp для молоді за участі моральних та духовних авторитетів, які проводитимуть живу бесіду з молоддю. Серед запрошених – український поет і видавець, власник і директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» Іван Малкович, український телеведучий і актор Сергій Притула, а також Сергій Жадан, український поет, прозаїк, перекладач, громадський активіст. Окрім цього, плануємо провести воркшоп спільно з Українською академією лідерства.

 – Яких саме топ-гостей запрошено на цьогорічний Форум?

 – Екуменічний Соціальний Тиждень цього року відвідає багато топ-гостей, адже усі наші учасники важливі для нас. Серед іноземних гостей буде Домінінік Кіньйо, президент французьких соціальних тижнів; о. Паскаль Гольніш, директор Фундації «Овре д’Орієнт», Франція; Жером Дартігенав, надзвичайний і поважний посол Канади, Латвії, Литви, Естонії; Владика Борис Гудзяк, президент УКУ інші.

Спілкувалася Наталія Ліхновська

Фото з архіву ІЕС