Круглий стіл 4 «Обсерваторія успішних екуменічних, солідарних та філантропічних ініціатив»

7 жовтня

Путівник в успішне життя для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування 

Asics footwear | Marki

Проект

«Путівник в успішне життя для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»

 

Мета нашої ініціативи:

Надання інформаційно-консультативної допомоги і психологічної підтримки випускникам закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в адаптації до нового, самостійного життя після виходу за межі свого закладу; допомога в успішній реалізації їх планів та ініціатив у навчально-професійному напрямку.

Завдання ініціативи:

-  створення спеціалізованого веб-сайту проекту, який буде містити підібрану інформацію та базові ресурси з питання вступу дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у середні спеціальні та вищі навчальні заклади, а також з питання їх працевлаштування.

Саме на основі цього веб-сайту школярі випускних класів, абітурієнти та випускники середніх та вищих навчальних закладів зможуть отримати необхідну інформацію з цих питань.

- створення пакету оригінальних послуг:

1)         «Скринька абітурієнта» (електронна версія на веб-сайті, консультації спеціаліста в живому режимі та онлайн-консультації);

2)         «Мій особистий порадник з працевлаштування» (електронна версія на веб-сайті, консультації спеціаліста в живому режимі та онлайн-консультації, друковані матеріали);

3)         «Спитай у спеціаліста» (e-mail-, онлайн- та телефонні консультації спеціаліста, консультації в живому режимі)

-              інформування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також керівництво закладів, де вони проживають чи навчаються, про проект, а також про можливість отримання ними безкоштовного доступу до комп’ютерів та Інтернет з метою пошуку та розміщення необходної інформації про вступ у навчальні заклади та з питань працевлаштування в інтернет-центрах бібліотек, які працюють в рамках програм безкоштовного надання цих послуг цільовим аудиторіям.

-              надання абітурієнтам з числа дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, систематизованої інформації з питання вступу у середні спеціальні та вищі навчальні заклади, а також з питання працевлаштування, тим самим надаючи їм інформаційно-консультативну підтримку, особливо тим школярам, які не мають вільного доступу до Інтернет-ресурсів в своєму закладі або ж не мають практичних навичок у пошуку та розміщенні інформації в Інтернеті.

-              надання консультацій юриста та психолога з питань, визначених проектом.

Цільова аудиторія: школярі випускних класів закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, випускники середніх спеціальних та вищих навчальних закладів (діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування)

Обрані заклади для проведення першого модуля проекту:

3-4 заклади, де проживають та навчаються  діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування (інтернати для дітей-сиріт та інші подібні заклади м. Івано-Франківська та області)

Проектні заходи та консультації в рамках проекту проводитимуться для усіх школярів випускних класів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування (Івано-Франківськ та Івано-Франківська область), а також для усіх випускників середніх спеціальних та вищих навчальних закладів, які потребують інформаційно-консультаційної допомоги.

Місця проведення:

м. Івано-Франківськ.

Вступний семінар, основні консультації проводитимутся в офісі громадської організації «Мій дім – Карпати» або ж у приміщенні партнерів проекту, інші заходи в Івано-Франківську (семінари, тренінги, ярмарок вакансій тощо) планується проводити в приміщеннях, наданих партнерами проекту (Інтернет-зали та зали для проведення семінарів бібліотек, зал семінарів центру зайнятості населення).

Вступні семінари-презентації плануються також у приміщенні закладів для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування (наприклад, Івано-Франківська загальноосвітня школа-інтернат для дітей-сиріт;  Івано-Франківська загальноосвітня школа-інтернат для дітей-сиріт № 001).

Консультації партнерів - психолога та юриста проходитимуть безпосередньо в офісах організацій, де вони працюють. Також планується надання серії консультацій в рамках проведення семінарів.

Виїзні заходи в рамках проекту:

презентація веб-сайту проекту, послуг проекту та семінари-тренінги плануються у закладах Івано-Франківської облаті (планується на перший модуль проекту відвідати 2 заклади).

Час проведення проектних заходів:

Проект стартуватиме, як тільки буде отримано фінансування від донорів. Тривалість проекту – від 2 до 3 міс.

Планується провести повторний модуль проекту в інших закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування по області із заключним семінаром та круглим столом в м. Івано-Франківськ.

Очікувані результати ініціативи:

-                цільова аудиторія (діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування) отримає необхідну інформаційно-консультативну допомогу;

-                цільова аудиторія отримає юридичну, психологічну допомогу та допомогу спеціаліста із питань працевлаштування з метою успішної реалізації своїх планів та ініціатив у навчально-професійному напрямку;

-                буде створено веб-сайт з необхідною інформацією та матеріалами з визначених проектом питань;

-                буде надано цільовій аудиторії нові послуги: «Скринька абітурієнта», «Мій особистий порадник з працевлаштування» та «Спитай у спеціаліста»;

-                діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування почуватимуться впевненіше у новому соціальному середовищі, відчують підтримку громади, матимуть більш високий рівень обізнаності та проінформованості у питаннях, визначених проектом.

Унікальність ініціативи:

Запропонована ініціатива є унікальною, оскільки вперше надаватимуться оригінальні послуги «Скринька абітурієнта», «Мій особистий порадник з працевлаштування» та «Спитай у спеціаліста» в різних форматах.

Крім того, значення ініціативи важко переоцінити, зважаючи на високого рівня потребу в такому проекті, який би об’єднав середні спеціальні та вищі навчальні заклади, державні та приватні підприємства, соціальні служби, центр зайнятості населення, юристів, психологів, органи влади та працівників закладів, де мешкають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, для вирішення гострої проблеми – проблеми адаптації цих дітей в соціумі, адаптації до нового, ще незнаного життя; і, зрештою, проблеми здобути вищу освіту та отримати гідну роботу.

Взірцевість:

Запропонована ініціатива може поширюватися по Івано-Франківській області, поступово охопивши усі заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (модулі проекту). Також успішний досвід реалізації такої ініціативи у м. Івано-Франківськ та області можуть перейняти громадські організації у співпраці із закладами такого типу в інших областях України.

Оскільки проблеми отримання дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, вищої освіти та отримання хорошої роботи, їх адаптації до нового самостійного життя, а також проблема їх потрапляння в ситуації торгівлі людьми дуже гостро постають перед суспільством, то реалізації цієї ініціативи потребує багато тих, кому потрібна допомога і підтримка.

Проектні заходи у м. Івано-Франківск:

-  створення веб-сайту проекту для цільової аудиторії, де буде розміщуватись і поновлюватись необхідна інформація, користні статті, поради, історії успіху, контакти установ та організацій, соціальних служб. Крім того, на веб-сайті буде  створено послуги та веб-ресурси для школярів випускних класів та для абітурієнтів, випускників середніх спеціальних та вищих навчальних закладів («Скринька абітурієнта», «Мій особистий прадник із працевлаштування», «Спитай у фахівця»)

-                вступний семінар-презентація проекту, веб-сайту та нових послуг для дітей-сиріт;

-                серія семінарів - тренінгів для школярів випускних класів та абітурієнтів інтернатів (дітей-сиріт) з питання вступу у навчальні заклади. Консультації спеціаліста;

-                серія семінарів – тренінгів для випускників середніх спеціальних та вищих навчальних закладів (дітей-сиріт). Консультації спеціаліста;

-                практичні тренінги з роботи в мережі Інтернет, з пошуку та розміщення необхідної інформації з питання працевлаштування (каталог веб-ресурсів з пошуку роботи, інформаційно-консультаційні веб-ресурси з питань працевлаштування, поради та зразки зі складання резюме та супровідних документів, статті про основи самопрезентації при пошуку роботи, основні помилки при проходженні співбесіди, основи кар’єрного росту тощо).

-                практичні тренінги з роботи в мережі Інтернет, з пошуку та розміщення необхідної інформації з питання вступу у навчальні заклади (перелік українських та зарубіжних приватних та державних навчальних закладів, перелік факультетів, спеціальностей; інформація про наявність соціальних гуртожитків, відгуки про навчальні заклади, вартість навчання, можливість стажування, фотоматеріали тощо).

-                проведення консультацій та майстер-класів і тренінгів із складання резюме, супровідних документів, імітація проходження співбесіди, самопрезентації.

-                організація проведення громадською організацією «Мій дім – Карпати» у співпраці з органами влади та іншими партнерами семінару та круглого столу (крім інших партнерів, також із потенційними роботодавцями, приватними підприємцями).

Тематика семінару та круглого столу:

1)           отримання цільовими групами середньої спеціальної та вищої освіти, їх інформування про пільги при вступі за умови хороших результатів здачі ЗНО,  та стимулювати їх до навчання з метою отримати вищу оствіту та гідну роботу;

2)            працевлаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

 

-                надання випускникам закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, кваліфікованих консультацій психолога з питань адаптації до нового, самостійного життя після виходу за межі свого закладу;

-                надання випускникам дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, кваліфікованих консультацій юриста з питань вступу у середні спеціальні та вищі навчальні заклади, а також з питання працевлаштування (пільги дитини-сироти при вступі, отримання підвищеної стипендії за умови хороших результатів у навчанні, отримання житла та проживання у соціальних гуртожитках, трудове законодавство: особливості прийму та звільнення тощо)

-                проведення ярмарки вакансій для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за участі потенційних роботодавців. Плануєтся оригінальна ідея організації ярмарку, яка раніше ще не застосовувалась: потенційними роботодавцями є як державні, так і приватні підприємства, яким буде запропоновано взяти на стажування обраних кандидатів (дітей-сиріт) для отримання необхідних вмінь та навиків, для адаптації в новому трудовому колективі.

-                інформування соціальних служб, відповідних відділів органів влади, центри зайнятості населення, навчальні заклади про проект для подальшої можливої підтримки ними дітей-сиріт.

-                в рамках семінарів та тренінгів планується проведення конкурсу «Я обираю професію...» серед представників кожної цільової групи з отриманням символічних подарунків.

Короткий опис нових послуг:

-  послуга «Скринька абітурієнта»: створення оригінального  веб-ресурсу а також друкованого буклету з підібраною інформацією з питання вступу в середні спеціальні та вищі навчальні заклади (статті, поради, блоги, каталоги українських та зарубіжних державних та приватних навчальних закладів, перелік факультетів, спеціальностей; інформація про наявність гуртожитків, фото та відео-репортажі, відгуки про навчальні заклади, вартість навчання, можливість стажування, корисні контакти, історії успіху тощо). Онлайн та e-mail консультації, консультації в телефонному та живому режимі з даної тематики.

- послуга «Мій особистий порадник з працевлаштування»: веб-сторінка на веб-сайті обговорення пріоритетних цілей пошуку роботи, мотиваційні аспекти, особливості трудового законодавства України (прийом на роботу, підписання документів, звільнення, проблемні питання), корисні поради з працевлаштування для дітей-сиріт, визначення основних помилок при складанні резюме та під час переговорів з роботодавцем, основи самопрезентації, корисні контакти установ, служб, організацій. Онлайн та e-mail консультації, консультації в телефонному та живому режимі з даної тематики.

- послуга «Спитай у фахівця»: проведення серії онлайн та e-mail консультації, консультацій в телефонному та живому режимі у форматі "запитання -відповіді".

Виїзні заходи в закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (Івано-Франківська область):

-  вступний семінар-презентація проекту та послуг, веб-сайту, загальні консультації;

-                семінари-тренінги для цільової аудиторії з питання вступу у навчальні заклади та отримання вищої освіти та з питання працевлаштування; загальні консультації;

-                практичні заняття із використання ресурсів веб-сайту та нових послуг – треніги із пошуку та розміщення інформації в Інтернеті.

Особливу роль в проекті відіграють центри зайнятості.

Центри зайнятості виступають підтримуючою та консультуючою структурою для випускників інтернатних закладів (для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування)

Слід відмітити, що діти, котрі залишаються без батьківської опіки, відрізняються від дітей, які виховуються в сім’ї. Соціальні, матеріальні, психологічні проблеми, з якими стикається така дитина, впливають на формування її життєвих орієнтирів, деформують соціальні установки, ускладнюють процеси пристосування до життя в соціумі.

Відомо, що сама організація життєдіяльності інтернатних закладів досить часто негативно впливає на розвиток її вихованців, не формує їх соціальної зрілості, не враховує в процесі виховання ряду специфічних особливостей, не дає дітям уявлення про реальні складнощі життя, що очікують їх у майбутньому. Більшість випускників інтернатних закладів перебувають у стані побоювання переходу до самостійного життя, відчувають розгубленість та незахищеність. Таким чином, маємо зробити висновок, що проблема непідготовленості вихованців шкіл-інтернатів до самостійного життя є вкрай болючою та актуальною.

Основа проблеми:

Представники цільової групи, обраної для проекту (школярі випускних класів закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, випускники середніх спеціальних та вищих навчальних закладів) для того, щоб стати успішними в професійному плані та мати впевнене майбутнє, стикаються з багатьма проблемами.

Насамперед, їм не вистачає інформації про навчальні заклади, куди вони можуть вступити, і про пільги, якими вони можуть скористатися при вступі. По закінченні середнього спеціального чи вищого навчального закладу з’являється нова проблема: де знайти роботу?

За відсутності вільного доступу до структурованої інформації та до мережі Інтернет, не маючи досвіду спілкування з різними соціальними та професійними групами людей, діти-сироти, маючи до того ж комплекси спілкування та функціонування в діловому колі, не знають нюансів складання та розповсюдження резюме,  проходження співбесіди, не володіють навиками самопрезентації та переконання у саморозвитку та навчанні.

Перше місце роботи – складний період для випускників інтернатних закладів. Адаптація в колективі, де є своя корпоративна культура (або ж її відсутність) та вміння виконувати завдання керівництва компанії і «влитися» в колектив, - все це потребує допомоги та підтримки.

Отже, центри зайнятості є тими структурами, які у співпраці з громадськими організаціями, органами влади, соціальними службами можуть суттєво допомогти дітям-сиротам отримати консультації про наявність робочих місць, про вибір місця роботи, пройти тренінги та відвідати семінари з питань працевлаштування, отримати консультативно-психологічну підтримку при виході на перше місце праці, знайти себе в житті.

Центри зайнятості, допомагаючи працевлаштовувати випускників інтернатних закладів, максимально сприятимуть успішному та впевненому майбутньому цих дітей, що і є метою ПРОЕКТУ.

Зважаючи на актуальність проекту, існуючої проблеми та позитивні результати, які очікуються після завершення проекту, щиро сподіваємося на фінансування проекту з метою допомогти дітям-сиротам на шляху до успішного життя. Нехай вони відчують, що громада підтримує їх і сприяє їх освітньому та професійному розвитку.

Ми відкриті для діалогу з потенційними донорами та партнерами для досягнення спільної мети.