Перший день 5-го Екуменічного Соціального Тижня 25 вересня розпочався з Академічної конференції «Майбутнє демократії в Україні». Модераторами заходу були Василь Косів, заступник міського голови Львова з гуманітарних питань, і Павло Хобзей, проректор з науково-педагогічної роботи Українського католицького університету.

Чи може справедливість і правда здолати страх українців і занепад демократії в Україні? Яке значення демократії у площині християнської віри? Чи можна згладити «гострі кути» української демократії? Яка роль «м’якої сили» у процесі демократизації міжнародних відносин? Яким є шлях до покращення якості життя та перспектив економічного зростання країни? Учасники заходу мали чудову нагоду почути відповіді на ці та багато інших запитань.

Конференція розпочалася спільною екуменічною молитвою, яку очолив владика Борис Ґудзяк і участь у якій взяли представники різних християнських конфесій Львова. Духовенство поблагословило відкриття 5-го ЕСТ і наповнило молитву екуменічним духом.

Вітаючи доповідачів на учасників Академічної конференції, організатори нагадали, що цьогорічний Екуменічний Соціальний Тиждень є ювілейним. А тому проведення цього заходу стало знаковою подією осені у Львові.

Серед почесних гостей Академічної конференції – Арсеній Яценюк, голова Ради Об’єднаної опозиції (ВО «Батьківщина»); Жером Віньйон, президент Соціальних тижнів Франції (СТФ); Ірина Бекешкіна, голова Фонду «Демократичні ініціативи»; Ярина Турчин, директор Інституту гуманітарних та соціальних наук, НУ «Львівська політехніка»; Антуан Аржаковcький, засновник Інституту екуменічних студій УКУ, співдиректор департаменту «Суспільство. Свобода. Мир», Коледж Бернардинців (Франція); Тетяна Шаповалова, голова президії Науково-методичної комісії зі соціального забезпечення Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, директор Луганського інституту праці та соціальних технологій Східноукраїнського національного університету імені В. Даля.

Справедливість і правда здолає страх мільйонів і занепад демократії в Україні. На цьому наголошує голова Ради Об’єднаної опозиції (ВО «Батьківщина») Арсеній Яценюк. «Демократія повинна передбачати гідність кожної людини.  За останніх 2 роки базовий принцип демократії – розподіл влади – перестав існувати… Ми зараз стоїмо перед викликом – право на свободу життя в нашій країні. Ми повинні подолати страх». Доповідач знаково завершив промову словами Івана Павла ІІ: «Не бійтеся».

«Демократія та Християнська Віра – спільний шлях вперед» - з такою доповіддю виступив президент соціальних тижнів Франції Жером Віньйон. Він обговорив питання корупції, адже вважає, що це не є питанням особистої моралі – це соціальна проблема. Жером Віньйон наголосив, що ніщо нам не заважає створити тип демократичної спільноти на базі релігійних переконань. І Асоціація мирян у Європі може допомогти нам у цій справі.

Розглядаючи новітні дослідження у галузі демократії та її духовних цінностей, директор з питань досліджень в Колледжі Бернардинців, почесний директор Інституту екуменічних студій у Львові Антуан Аржаковський представив інтелектуальний контекст західної демократії та демократії країн Східної Європи. «Кризис демократії в Україні з’явився з нерозуміння, що таке демократія. Існує велика семантична плутанина довкола самого поняття демократії. Сьогодні академічна спільнота розуміє, що стає необхідністю визначення не тільки історичних форм демократії, котрі сильно еволюціонували в контекстуальному плані, але особливо дух демократії та її сучасне тлумачення».

Голова Фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна під час Академічної конференції розповіла про найбільш проблемні складові демократичного транзиту в Україні та ті колізії, які відбувалися впродовж останніх десяти років. «Найбільш болючими точками  є  стабільно високий рівень корупції, який мало мінявся при змінах влади, а також судово-правоохоронна  система,  яка  ще більше  деградувала за  останні два роки.  Суперечить  стандартам демократії і нинішня президентсько-парламентська модель влади», - зазначила Ірина Бекешкіна.

Доповіді викликали різноманітні дискусії серед учасників академічної конференції. Обговорюючи майбутнє демократії в Україні, доповідачі ділилися досвідом та формулювали прогнози у економічній, політичній, культурній, релігійній площинах демократії. Що ж, Академічну конференцію проведено, а тепер – справа за нами, мільйонами українців, від яких і залежить майбутнє демократії в Україні.

Фотогалерея