Представники духовенства та мирян християнських Церков 26 вересня в рамках 5-го Екуменічного Соціального Тижня обговорювали за круглим столом дискусійні питання ролі Церков в розвитку громадянського суспільства заради пошуку єдиного бачення на розвиток такого суспільства.

Тема ролі Церков у розвитку громадянського суспільства зібрала за круглим столом представників різних Церков України, а також мирян з-за кордону та України.

Доповідачами круглого столу були: владика Борис (Ґудзяк), ректор УКУ; о. Іван Дацько, президент Інституту екуменічних студій УКУ; протодиякон Іоан Діденко, Голова відділу благодійності Києвської єпархії УПЦ, директор Благодійного фонду «Віра. Надія. Любов»; владика Філарет (Кучеров) УПЦ МП, а також настоятель св. Миколаївського храму УПЦ при університеті Державної податкової служби України в місті Ірпінь о. Андрій Клюшев.

Щоб краще пояснити сучасні стосунки між Церквою, владою і суспільством владика Борис (Ґудзяк) звернувся до історичного досвіду УГКЦ: «Вогонь, який палив і спалив велику частину греко-католицького феномену в повоєнний час однак все ж таки певний елемент цієї Церкви гартував. І цей гарт, те, що ми згоріли, те, що ми скорчилися чи не викрутилися через цей тиск сьогодні і вже останні два десятка років є важливою основою для розвитку цієї Церкви і важливим елементом громадянського суспільства в Україні. Цей гарт передбачав в собі вимушене протистояння. Не було іншого виходу. Коли ти залишався греко-католиком, то ти був маргіналізованим. І про якусь співпрацю, якусь інтеграцію з державними органами  не могло бути і мови».

Натомість владика Філарет (Кучеров) пояснив, що «Ми досить часто можемо почути критику на адресу Церкви щодо стосунків з державою, ніби-то Церква стає державною інституцією». Але на думку владики, «цих стосунків неможливо вибудовувати поза суспільством і Церква ніколи не зможе морально впливати на суспільство поки не буде мати державної підтримки». «Треба вибудовувати такі відносини між Церквою і державою у яких Церква була б свобідною. Якщо Церква сьогодні не буде впливати на суспільство, то ми не будемо бачити гарні плоди діяльності нашої держави», - зазначив владика Філарет Кучеров.

Усі учасники круглого столу особливу увагу звертали на роль молодого покоління у розвитку суспільства та Церкви. Зокрема, владика Борис (Ґудзяк) зазначив, що «Сьогодні УГКЦ є дуже важливою складовою громадянського суспільства в Україні. І вона має колосальний потенціал. Потенціал є у молодому поколінні, яке більшою чи меншою мірою немає багажу минулого. І роль греко-католиків у розвитку громадянського суспільства залежить від розумного використання цього потенціалу». Протодиякон Іоан Діденко вважає, що дуже важливо, щоб «Церква і священнослужителі брали участь у вихованні молоді у таких великих структурах як система освіти, медицини, військова система». А владика Філарет (Кучеров) вважає, що «завдяки релігійній свободі і вихованню наших вірних ми зможемо досягти позитивних результатів в моральності і релігійності суспільства».

Під час обговорення за круглим столом о. Іван Дацько звернувся і до питання єдності Церков. На думку отця-доктора, екуменізм всім нам дорогий, але чомусь ми не хочемо єдності. «Ми звикли до такого статусу кво, звикли бути розлученими… Екуменізм у кризі, бо ніхто не хоче відступити від свого» - підсумував президент Інституту екуменічних студій.

Фотогалерея