За круглим столом в ЛНУ ім. Івана Франка зібралися політологи, дипломати, історики, педагоги та просто зацікавлені люди із різних держав, щоб поділитись досвідом та обговорити ключові аспекти подолання внутрішніх конфліктів у державі.

Захід відбувся в рамках 6-го Екуменічного Соціального Тижня. Тема круглого столу: «Від протистояння до взаємодоповнення: український контекст, європейський   досвід».  Учасники заходу підкреслили, що комунікація на такому високому рівні, є надзвичайно важливою саме напередодні доленосного саміту Україна-ЄС у Вільнюсі, що відбудеться у листопаді 2013 р.

В рамках круглого столу учасники обговорили цілий ряд важливих питань, зокрема,  проблеми збереження національної ідентичності та подолання історично обумовлених конфліктів у міжнаціональних стосунках, методи налагодження відносин між різними групами населення в межах однієї держави. Українські дослідники акцентували увагу на аспектах національного примирення між сусідніми державами. Детально було розглянуто процес пошуку польсько-українського порозуміння та представлено увазі присутніх нові моделі пошуку діалогу.

Представники ЄС, серед яких були Ерхард Бусек, віце-канцлера Австрії (1991-1995 рр.), Вольф Дітріх Хайм, посол Австрії в Україні, поділилися досвідом європейських держав у налагодженні порозуміння між різними етнічними, культурними чи релігійними групами всередині держави. Доповідачі підкреслили, що найпростішим методом пошуку порозуміння є культурна взаємодія, саме тому, для прикладу, австрійський уряд витрачає більші суми на розвиток культури, ніж на військову справу.

Підтримав лінію представників ЄС відомий український історик Ярослав Грицак. У своєму виступі він підкреслив, що в українському контексті  важливішим за примирення із сусідніми народами є внутрішнє примирення українського народу, що є розділеним в наслідок певних історичних обставин та пізніших штучних спекуляцій, оскільки без цього примирення подальший розвиток України як європейської держави є неможливим. п. Грицак представив учасникам круглого столу три перевірені досвідом європейські моделі подолання внутрішньодержавних конфліктів – іспанську, німецьку та англо-сакську. Доповідач зазначив, що жодна з цих моделей не може бути просто скопійованою в українському випадку, через певні особливості української ситуації.

Фотогалерея