Пресреліз

 «Нам потрібно збирати дощову воду всіма можливими способами»,

- Олександра Сладкова

 

          7 жовтня під час ХIVЕкуменічного соціального тижня «Плекаючи спільне благо: разом до сталого розвитку суспільства» відбулася дискусія «Збереження водних екосистем та екосистем суші». Партнером заходу є управління екології та природних ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради.

Дискусію розпочали з теоретичних засад збереження біорізноманіття в контексті охорони природи екосистем. Побутує розуміння – щоб зробити благоустрій біля озера чи річки, треба просто «взяти і почистити», але це зовсім не так. Адже втручання в екосистему не минає безслідно. Для цього є фахівці. Невдовзі розпочнеться новий конкурс на громадський бюджет Львова, і в розробленні проектів, які стосуються довкілля, варто враховувати думку фахівців, щоб не нашкодити. Не вирівняти і засіяти траву на березі озера, бо так гарно, а зробити так, щоб не порушити екосистему. Тому під час дискусії було зосереджено увагу на збереженні біорізноманіття та екосистемних послугах водойм урбанізованих та природних територій. Модераторка дискусії Галина Мікітчак, головна спеціалістка відділу захисту довкілля управління екології та природних ресурсів міста, наголосила: «Ми є частиною екосистеми – без нашого розуміння і без правильної взаємодії доброго результату не буде. Маємо плекати спільне благо, щоб ми мали сталий розвиток».

 

Остап Решетило, канд. біол. наук, ст. наук. співр., доц. кафедри зоології Львівського національного університету імені Івана Франка звернув увагу: «Фахівці ще довго вивчатимуть біорізноманіття. Є екосистеми, які існують винятково на одному організмі. Важлива функціональна єдність усього живого, яке пов’язано з неживим. Природні системи найбільше збалансовані, найбільше природні. Інші системи, які змінені внаслідок людської діяльності, вже не настільки стійкі. Щораз активніша антропогенна трансформація природи призводить до зниження стійкості екосистем через спрощення їхньої структури (збіднення компонентного різноманіття). Найочевиднішим прикладом цього сьогодні є збіднення видового різноманіття. На жаль, не маємо в достатку такої інформації про стан популяційної та екосистемної різноманітностей, як про організмову, але навіть на основі вже відомих даних можемо припустити, що вони такі ж безмежні, як і організмові різноманіття. Саме тому збереження біорізноманіття покладено в основу збереження функціональності екосистем. Сучасна наука немає достатніх знань щодо популяційних екосистем, те, що знаємо, – це видові екосистеми і це треба надолужувати».

Що виявило управління екології за допомогою моніторингу якості води та гідрогеологічних досліджень – йшлося в доповіді «Блакитний каркас Львова»  Олександри Сладкової, начальниці управління екології та природних ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради. Вона закцентувала: «Місто походить від слова «міст». Люди переходили якусь воду, і там було місто. Хоча Львів утворився нетипово. Якщо подивитися карту Фрідріха фон Міґа зі XVII ст., маємо можливість побачити ландшафт поза містом. Львову поталанило, що така карта взагалі є, на відміну від інших міст. Можемо на цій карті також простежити русла річок, заліснену територію довкола міста. Завдячуємо також географії Львова, що маємо кільце парків і що зі Львова все витікає. Що ж витікає? За результатами дослідження, більшість потічків дають гірші результати, ніж Полтва після очисних споруд. Унікальність міста в тому, що маємо чотири річки, якщо враховувати територію Львівської ОТГ, то ще р. Млинівка». Олександра Сладкова пригадала, що цього року навесні у львівській каналізації зроблено світове відкриття, яке пов’язано з річкою: «Під час німецької окупації група євреїв прожила в каналізації. Полтва врятувала цих людей. Люди понад рік не виходили на поверхню. Працівники водоканалу носили їм їжу та воду».

Тарас Микітчак, канд. біол. наук, заступник директора Інституту екології Карпат Національної академії наук України розповів, що: «Природний рельєф Львова істотно збережений, маємо гори, пагорби, збереглися дощові річкові долини струмків, які є так само шляхами стоку. Але відкритих джерел дуже мало в центрі міста». Натомість він запропонував: «Якби була можливість створити дощову каналізацію, яка б текла хоча б по деяких ділянках міста, по зеленій зоні відкритим способом, це було б дуже добре з погляду екосистемних послуг». Його підтримала Олександра Сладкова, яка наголосила, що нам потрібно збирати дощову воду всіма можливими способами, зокрема природними зборами дощової води є ставки.

Нагадаємо, ХІV Екуменічний соціальний тиждень «Плекаючи спільне благо: разом до сталого розвитку суспільства» відбувається у Львові 5–9 жовтня. Ініціатором та організатором Всеукраїнського суспільного форуму є Інститут екуменічних студій Українського католицького університету.

Пресцентр 14-го Екуменічного соціального тижня